1943-ieji, karo įkarštis. Jūs budite sargyboje, kol kiti laivo įgulos nariai bando išsimiegoti. Staiga tolumoje išgirstate variklio ūžimą ir aukštai danguje pamatote neryškų siluetą. Bet ar tai priešo lėktuvas? Ar reikia žadinti įgulą ir bėgti prie kulkosvaidžių? O gal tai – draugiškų pajėgų lėktuvas?

Yra tik kelios sekundės atpažinti draugiškam ir priešiškam lėktuvui, o netinkamo sprendimo pasekmės gali būti ir labai liūdnos. Taigi, kariai buvo mokomi atpažinti pagrindinius lėktuvų tipus. Dieną, kai orlaiviai yra ryškiai apšviesti, galima pastebėti ir dažų spalvą bei skiriamuosius ženklus, o štai tamsiuoju paros metu ši užduotis tampa gerokai sunkesnė. Ir būtent dėl to buvo kuriami štai tokie testai.

Šie testai buvo sukurti dar 1943 metais. Kiekviename iš jų – du ar trys lėktuvų siluetai. Karys turi mokėti atpažinti savus lėktuvus nuo svetimų, net jei kartais tai išduoda tik smulkiausios detalės. Atsakymai buvo puslapių (nepavyko surasti tikslaus dydžio, bet greičiausiai tai – plakatai, o ne puslapiai) apačioje po juodu kvadratu. Šią mokomąją medžiagą išleido JAV Karinio jūsų laivyno žmogiškųjų resursų biuras (Bureau of Naval Personnel), Laivyno muziejus dabar leidžia šią medžiagą publikuoti viešai.

Štai pirmasis pavyzdys – „Šauk pirmas, bet būk įsitikinęs!“. Kuris siluetas priklauso japonų, o kuris – amerikiečių lėktuvui?

Atsakymus pateiksime po kiekviena užduotimi. Kitas užduotis šiek tiek apkarpėme, kad neužimtų per daug straipsnio ploto, tačiau palikome visą reikšmingą turinį. Nuotraukoje viršuje – japonų vidutinis bombonešis Kawasaki Ki-48, kurį amerikiečiai pravardžiavo Lily, o po juo – amerikiečių lengvasis bombonešis Martin Baltimore A-30. Dienos metu skirtumas tarp jų – akivaizdus, tačiau naktį juos atskirsite tik todėl, kad A-30 turi aukštą kulkosvaidžio bokštelį, lieknesnį liemenį ir apvalesnį vertikalų uodegos stabilizatorių.

Pažvelkime į kitas užduotis. „Tai spąstai! Atpažink japoną!“ – kuris iš šių siluetų priklauso japoniškam lėktuvui?

Šiame paveikslėlyje – japoniškas Nakajima A6M2-N (viršuje) bei amerikiečių žvalgybinis Curtiss SO3C Seamew ir Vought OS2U Kingfisher. Japonišką lėktuvą galima atpažinti iš žemiau sumontuotų sparnų.

„Atsimink juos… arba gailėsies“ – kuris iš šių lėktuvų yra vokiškas?

Atsakymas – vokiškas Focke-Wulf Fw 189 yra šio atvaizdo apačioje. Kitas lėktuvas – amerikiečių Lockheed P-38 Lightning. Šie lėktuvai turi daug skirtumų, tačiau šios mokomosios medžiagos kūrėjai išskyrė kitokią Lightning kabinos konfigūraciją.

„Vienas bombardavo Londoną. Kitas bombardavo Tokiją“ – kuris iš šių bombonešių yra vokiškas?

Atsakymas – vokiškas Dornier Do 217 yra viršuje, o amerikietiškas North American B-25 Mitchell – apačioje.

„Vienas iš jų yra Hitlerio! Kuris?“ – atpažinkite vokišką lėktuvą.

Atsakymas – vokiškas transportinis Junkers Ju 290 yra dešinėje, o amerikiečių bombonešis Consolidated B-24 Liberator – kairėje. Amerikietiško lėktuvo uodegos komponentai pasižymi apvalesnėmis linijomis.

„Vienas atkeliauja mūsų sustabdyti – kuris?“ – atpažinkite japonišką lėktuvą.

Atsakymas – japoniškas Mitsubishi Ki-21 (Type 97) yra dešinėje, o kairėje – Douglas A-20 Havoc. A-20 pasižymi aukštu varpo formos vertikaliu stabilizatoriumi.

„Įsivaizduok save jo vietoje – į kurį šautum?“ – atpažinkite vokišką orlaivį.

Atsakymas – vokiškas naikintuvas Focke-Wulf Fw 190 yra apačioje. Viršuje – amerikiečių Grumman F4F Wildcat. Juos atpažinti lengviausia iš žemų Fw 190 sparnų.

„Du vienodi? Pažvelk dar kartą!“ – atpažinkite vokiečių lėktuvą.

Atsakymas – vokiškas Focke-Wulf Fw 200 Condor yra apačioje. Kitas lėktuvas – amerikiečių bombonešis Boeing B-17 Flying Fortress. Vokiško lėktuvo liemuo yra kur kas ilgesnis – atstumas tarp uodegos ir sparnų yra ilgesnis nei B-17.

„Į kurį šautum?“ – atpažinkite japonišką lėktuvą.

Atsakymas – japoniškas naikintuvas Mitsubishi A6M Zero yra apačioje. Viršuje – amerikiečių naikintuvas-bombonešis Republic P-47 Thunderbolt. Zero fiuzeliažo pjūvis yra apvalus, o štai  Thunderbolt – kiaušinio formos.

Kiek užduočių įveikėte? Pasigirkite komentaruose, jei teisingai atsakėte bent į vieną klausimą. Šie testai mums yra labai sudėtingi, ypač jei gerai neatsimenate visų pagrindinių amerikiečių karinių lėktuvų formų. Net ir pažįstamą lėktuvą sunku atskirti, kai matomas tik jo siluetas. Tačiau APK viduryje kariai tai turėjo išmokti ir šias žinias kartais reikėjo pritaikyti pavojingose situacijose, kuomet viena akimirka galėjo nulemti labai daug.

Jei įveikėte šį testą, kviečiame išbandyti ir antrąją jo dalį.

3 KOMENTARAI

  1. Į visus, išskyrus pirmą. Viename atsakyme įvelta klaida: ,,Atsakymas – vokiškas naikintuvas Focke-Wulf Fw 190 yra viršuje, o apačioje – amerikiečių Grumman F4F Wildcat. Juos atpažinti lengviausia iš žemų Fw 190 sparnų.“- yra atvirkščiai, vokiškas naikintuvas yra apačioje, o amerikietiškas viršuje.

    • Ačiū už pastebėjimą! Esate visiškai teisus – FW 190 yra apačioje (ką lengva pastebėti būtent dėl žemai sumontuotų sparnų). Straipsnį pataisiau.
      Ir puikiai atsakėte į klausimus – aš neatsakiau į 3 🙂

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia