Marilyn Monroe (1926-1962) iki šiol yra viena iš garsiausių pasaulio moterų. Modelis, aktorė, dainininkė ir tiesiog populiariosios kultūros ikona tapo pirmuoju pasaulinio garso sekso simboliu. Bet ar žinojote, kad Marilyn Monroe Antrojo pasaulinio karo metais, kai jos talentai dar nebuvo atrasti, turėjo gana paprastą, bet įdomų darbą?

Marilyn Monroe gyvenimas buvo trumpas, bet labai margas. Savo kelią į šlovės viršūnę ji pradėjo kaip modelis, tačiau greitai ėmė filmuotis įvairiuose filmuose. Monroe iš pradžių sulaukė nemalonių kino kritikų komentarų, tačiau žmonėms ji patiko. Jau 1953 metais Monroe tapo viena garsiausių Holivudo asmenybių. 1955 metais Monroe ėmė rimtai mokytis aktorystės ir vėliau nusifilmavo ne viename kritikų liaupsių sulaukusiame filme.

Monroe žvaigždė ėmė blėsti gana anksti. Aktorę kamavo sveikatos problemos ir priklausomybė nuo barbitūratų. 1960-iais filmuojant „The Misfits“ makiažo meistrai dirbo su miegančia Monroe, nes ji nuolat buvo apsvaigusi nuo vaistų. Monroe kentėjo ir nuo depresijos, nerimo bei nesibaigiančio streso. Ir supratimo, kad jau niekada nebebus vienintelė žmonių numylėtinė ir didžiausia žvaigždė ekrane. Per savo gyvenimą Monroe ištekėjo tris kartus ir visos jos santuokos baigėsi skyrybomis. Monroe niekada nebuvo tokia laiminga, kokia atrodė viešumoje. 1962 metais Monroe perdozavo barbitūratų ir mirė – manoma, kad tai buvo savižudybė.

Marilyn Monroe pozuoja 1954 metais. (Corpus Christi Caller-Times, Wikimedia)

Apkasai.lt šiaip sau apie populiariosios kultūros žvaigždes nerašo, tačiau šįkart padarysime išimtį. Mat Monroe kelias į žvaigždes prasidėjo gamykloje, į kurią jauną moterį atvedė Antrojo pasaulinio karo realybė. Taigi, sugrįžkime į pirmąją Marilyn Monroe gyvenimo pusę, kai jos niekas nefilmavo ir mergina net negalėjo pasvajoti apie raudoną kilimą bei milžiniškus plakatus su jos vardu.

Sunki Marilyn Monroe vaikystė

Marilyn Monroe, žinoma, nebuvo tikras vardas. Ir toliau šiame straipsnyje ją taip vadinsime, kad būtų aiškiau, tačiau 1926 metais Los Andžele viena garsiausių pasaulio moterų gimė kaip Norma Jeane Mortenson. Jos mama Gladys Pearl Baker tuo metu buvo vieniša, nors anksčiau buvo ištekėjusi net du kartus. Monroe niekada nežinojo, kas yra jos tėvas ir tik būdama 12 išgirdo, kad turi seserį Berniece. Tiesą sakant, Monroe turėjo ir brolį Robertą, tačiau jis mirė būdamas maždaug 6 metų amžiaus. Savo sesę aktorė sutiko tik gerokai vėliau, mat Berniece užaugo su tėvu, kuris ją iš mamos buvo atėmęs jėga.

Norma Jeane Mortenson kūdikystėje. (Dell Publications, Wikimedia)

Pirmuosius 7 gyvenimo metus Marilyn Monroe praleido su globėjais Albertu ir Ida Bolenderiais. Dirbanti, bet neturtinga mama ją lankė kone kiekvieną savaitgalį. 1933 metais mama Baker nusipirko namą ir susigrąžino dukrą. Tačiau jau 1934 metais Monroe mamos nervai pakriko ir jai buvo diagnozuota paranojinė šizofrenija. Nuo to laiko Monroe retai matydavo savo mamą, kuri likusią gyvenimo dalį praleido tai vienoje, tai kitoje ligoninėje.

Monroe kurį laiką gyveno su aktoriais Georgeu bei Maude Atkinsonais, kurie nuomojosi dalį jos mamos namo. Tačiau tada Monroe patyrė seksualinę prievartą ir pateko į našlaičių namus. Kurį laiką ją globojo jos mamos draugė Grace Goddard, kuri vėliau pasiėmė Monroe į savo namus. Nors atrodė, kad būsimos žvaigždės gyvenimas klostysis gerai, Grace vyras Erwinas Goddardas ėmė prie jos priekabiauti ir mažajai Monroe vėl teko ieškoti vietos gyventi.

Kurį laiką Monroe gyveno su Grace draugais, o 1938 metais ją į savo namus priėmė Grace teta Ana Lower. Čia būsima žvaigždė gyveno iki 1941 metų, kai dėl pakrikusios Lower sveikatos merginai teko kraustytis atgal į Goddard namus. Taip – tuomet 15 metų Monroe vėl gyveno su žmogumi, kuris anksčiau prie jos priekabiavo.

Tiesa, neilgai. 1942 metais Goddardai išsikraustė į kitą valstiją ir šešiolikmetė Monroe vėl neteko namų. Kad nereikėtų grįžti į našlaičių namus, Monroe ištekėjo už 21 metų amžiaus gamyklos darbininko Jameso Dougherty. Tada mergina metė mokyklą ir tapo namų šeimininke. 1943 metais Dougherty buvo pakviestas tarnauti jūreiviu civiliniuose prekiniuose laivuose, o jau 1944 metais išvyko tolyn į Ramųjį vandenyną ir negrįžo net dvejus metus. Per juos Monroe gyvenimas apsivertė aukštyn kojomis ir Dougherty jai tapo nereikalingas.

Šlovės išvakarės įdomioje gamykloje

Jamesas Dougherty tarnavo civiliu jūreiviu, tačiau dirbo valstybiniuose prekiniuose laivuose. Kitaip tariant, tai nebuvo paprastas darbas, o tarnyba. To Antrojo pasaulinio karo metais ypač reikėjo, nes daug jaunų vyrų buvo pašaukti kariauti ir trūko darbo jėgos. Dougherty buvo jaunas, nepatyręs, tačiau ką tik vedęs, todėl tokia pozicija jam buvo priimtina.

Tuo tarpu Marilyn Monroe persikėlė gyventi su Dougherty tėvais ir įsidarbino Radioplane Company gamykloje, kurią įkūrė buvęs Karališkųjų pajėgų pilotas ir Holivudo aktorius Reginaldas Dennyis. Radioplane Company gamino radijo bangomis valdomus lėktuvus – dronus, skirtus karinių orlaivių įguloms treniruoti.

Norma Jeane Dougherty Radioplane gamykloje 1944 m. Ši nuotrauka buvo publikuota tik 1945 metų viduryje. (U.S. Army, Wikimedia)

Reginaldas Dennyis kadaise visai atsitiktinai susidomėjo ankstyvaisiais per atstumą valdomais lėktuvais ir 1934 metais įkūrė nedidelę parduotuvėlę šio hobio entuziastams. 1935 metais jis sutiko Nelsoną Paulą Whittierį ir jie kartu įkūrė Reginald Denny Industries kompaniją, kuri tobulino radijo bangomis valdomus lėktuvus. 1938 metais Radioplane RP-1 prototipas buvo pademonstruotas JAV Sausumos pajėgoms, kurios sutiko įsigyti tris tokius dronus už 11 tūkstančių dolerių. Prireikė nemažai pastangų ir investicijų, tačiau galiausiai Radiopane gamykla pradėjo dirbti neregėtais tempais. Įsitikinusios Radioplane savybėmis karinės pajėgos įsigijo tūkstančius šių lėktuvų – prasidėjęs Antrasis pasaulinis karas stipriai išaugino jų poreikį.

Radioplane dronai pasitarnavo kaip taikiniai lėktuvų įgulų rengimui. (Bill Larkins, Wikimedia (CC BY-SA 2.0)

Radioplane gamino pakankamai didelius radijo bangomis valdomus lėktuvus, kuriuos JAV kariuomenė naudojo kaip skraidančius taikinius. Antrojo pasaulinio karo metais buvo pagaminta beveik 10 tūkstančių Radioplane dronų, kuriuos kaip taikinius naudojo ir Sausumos pajėgos, ir Karinis jūrų laivynas. Radioplane gamykloje dirbo labai daug moterų, tarp kurių buvo ir Monroe.

Lemtingas pastebėjimas

1944 metų pabaigoje Radioplane gamykloje apsilankė fotografas Davidas Conoveris. Jis norėjo nufotografuoti gamykloje dirbančias ir taip prie pastangų laimėti karą prisidedančias moteris. Į Conoverio objektyvo akiratį pateko ir Monroe. Graži, garbanota 18 metų mergina krito Conoveriui į akį, nors jos nuotraukos iš Radioplane gamyklos iš karto nebuvo panaudotos – jas JAV Sausumos pajėgos publikavo tik 1945 metų viduryje, kai Monroe jau buvo žinomas modelis.

Kuklioji Norma Jeane Dougherty dar prieš tapimą garsiausia pasaulio moterimi Marilyn Monroe. (U.S. Army, Wikimedia)

1945 metų pradžioje, kai Antrasis pasaulini karas dar tikrai nebuvo pasibaigęs, Monroe metė darbą Radioplane gamykloje, pasirašė kontraktą su modelių agentūra Blue Book ir ėmė pozuoti Conoverio bei kitų fotografų nuotraukoms. Ji išsitiesino ir nusidažė plaukus bei pasivadino Jean Norman vardu. Pasak amžininkų, mergina buvo labiausiai darbui atsidavęs agentūros modelis. Iki 1946 metų pradžios Marilyn Monroe papuošė 33 žurnalų viršelius – daugelis jų buvo skirti vyrams. Tiesą sakant, garsas apie Monroe ir jos nuotraukos pasiekė ir karius fronte, kurie tapo vieni pirmųjų ir vieni didžiausių jos gerbėjų.

Marilyn Monroe pirmiausia buvo modelis ir tik vėliau tapo kino žvaigžde. (Teichnor Bros., Wikimedia)

1946 metų rugpjūtį ji pasirašė kontraktą su 20th Century-Fox ir tapo Marilyn Monroe. Marilyn vardą karjerą pradedančiai aktorei parinko kompanijos vadybininkas Benas Lyonas, o Monroe buvo mergautinė merginos mamos pavardė. Tuomet Monroe išsiskyrė su jos karjeros siekiais nepatenkintu Dougherty ir ėmė mokytis šokio, dainavimo bei vaidybos meno. Laukdama pirmosios savo rolės Monroe dažnai sukiojosi studijose, stebėdama aktorius ir darbą užkulisiuose. Pirmą kartą ekrane Monroe pasirodė 1947 metais.

Ir taip prasidėjo legendos karjera, trukusi iki pat jos mirties. Priešingai nei atrodė Monroe gerbėjams, jos gyvenimas niekada nebuvo lengvas. Vaikystėje Monroe neturėjo ramių nuolatinių namų ir buvo ne kartą išniekinta. Vėliau susituokė su kaimynu, kurį karas iš namų išplėšė net dviems metams. Prasidėjusi karjera pramogų versle taip pat buvo lydima streso, priekabiavimo, narkotikų ir spaudimo. Tie metai Radioplane gamykloje tikriausiai buvo ramiausias Monroe gyvenimo laikotarpis. Ir jei ne karas, kuris privertė tūkstančius moterų imtis tradiciškai vyriškų darbų, greičiausiai apie kuklią Norma Jeane Mortenson niekada nebūtume girdėję.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia