T-klasės povandeniniai laivai Karališkajam laivynui buvo labai svarbūs. Iš viso jų pastatyta net 53, tačiau tik vienas HMS Trident (N52) turėjo labai ypatingą įgulos narį – šiaurinį elnią Pollyanna.

Trident buvo nuleistas į vandenį 1937 metais, o jau 1939 metų spalio 1 dieną pradėjo tarnybą. Laikmetis šį britišką povandeninį laivą įmetė į Antrojo pasaulinio karo veiksmų sūkurį. Tiesa, pirmąją karo dalį Trident sukiojosi netoli Britų salų ir Skandinavijos.

1940 metais Trident Korso fjorde paskandino vieną vokišką atsargų tiekimo laivą, o 1941-1943 metais Šiaurės jūroje nuskandino visą eilę prekinių laivų ir tanklaivių. Net porą kartų Trident akis į akį susidūrė su vokiškais povandeniniais laivais – pats nesėkmingai bandė atakuoti U-31, o kiek vėliau sėkmingai išvengė U-566 atakos.

HMS Trident – šio laivo įgulą vienu metu sudarė 56 žmonės ir vienas elnias. (Wikimedia)

Taigi, Trident buvo sėkmingas ir strategiškai svarbus povandeninis laivas Sąjungininkų arsenale, tačiau šįkart ne apie tai. 1941 metais rusų admirolas Trident įgulai padovanojo jauną šiaurinį elnią. Tai buvo gražus gestas, skirtas Sovietų Sąjungos ir Didžiosios Britanijos partnerystei pagerbti. Kodėl elnią? O kodėl gi ne!

Greičiausiai tai buvo tik bandymas padėkoti už pagalbą traukant Vokietijos karinių pajėgų tiekimo linijas. Elnias, kad ir kaip keistai atrodytų kaip dovana, yra neblogas maisto šaltinis. Tačiau legenda teigia, jog kapitonas Geoffreyis Sladenas (ar kitas Trident įgulos narys) rusų jūreiviams užsiminė, kad gyvenimas žiemą yra labai nesmagus ir jo žmonai namie sunku per sniegą stumti vaiko vežimėlį. Rusų jūreiviai, kaip teigia šis gandas-legenda, tai matė kaip progą pajuokauti – jums reikia elnio!

Trident ilgis – 84 metrai, tačiau viduje vietos tikrai nebuvo daug. (Parnall, Wikimedia)

Kad ir kaip ten iš tikrųjų buvo, tiesa yra ta, kad 56 vyrai turėjo su Pollyanna vardu pakrikštytu elniu dalintis ankštomis povandeninio laivo patalpomis. Tai yra didesnė problema nei gali pasirodyti. Stigo ne tik vietos, bet ir gyvūnui tinkamo maisto. Rusai elniui įdėjo nemažą pluoštą samanų, tačiau jos greitai baigėsi. Pollyanna turėjo ėsti tai, kas likdavo nuo jūreivių pietų.

Pollyanna ypač mėgo kondensuotą pieną. O jūreiviai mėgo Pollyanną, todėl mėgstamiausio skanėsto elnias gaudavo sočiai. Vos tik Trident iškildavo į paviršių, Pollyanna bėgdavo iki liuko pakvėpuoti grynu oru. O štai miegoti sandėliuke atsisakė – teigiama, kad elnias miegojo po kapitono lova, tačiau greičiausiai – šalia jos.

Elnias praskaidrino rūsčią karo kasdienybę, tačiau su Trident įgula praleido tik 6 savaites. (Parnall, Wikimedia)

Trident su šiauriniu elniu keliavo 6 savaites. Per jas Pollyanna sugebėjo sustorėti (tas kondensuotas pienas). Elnias nebetilpo pro torpedų liuką, per kurį buvo įkeltas į laivo vidų. Įgulai teko elnią grūsti šluotkočiais, tačiau po neblogų grumtynių Pollyanna visiems laikams paliko Trident.

Pollyanna likusį savo gyvenimą gyveno zoologijos sode Londone. Tuo tarpu Trident išplaukė į Ramųjį vandenyną, o vėliau – į tolimuosius rytus. Trident iki karo pabaigos toliau sėkmingai medžiojo vokiečių, italų ir japonų laivus. Tiek Trident, tiek Pollyanna galas atėjo panašiu metu. Laivas buvo nurašytas 1946 metais, o jau 1947 metais tapo metalo laužo krūva – tuomet užgeso ir Pollyanna.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia